Dzień po dniu..Historia NBA od A do Ą (11)

Autorzy: Karminadel24 & Woy9

Kolejny jesienny a przy okazji lock outowy dzień poświęćmy na przypomnienie sobie pewnych postaci z dziejów ligi. Czy ktoś z Was jeszcze pamięta czasy Denver Nuggets i Dana Issella, kiedy w swoich szeregach miał on takich specjalistów jak LaPhonso Ellis, Rodney Rodgers, Dikembe Mutombo czy Robert Pack? Otóż Nuggets swego czasu (kiedyś dokładniej to opiszemy) swego czasu rozprawili się z numerem jeden Zachodu w pierwszej rundzie play off i ze stanu 0-2 wygrali rywalizację 3-2. To było w 1994 roku a dobrze tą porażkę pamięta ówczesny coach Sonics i obecny Nuggets – George Karl. W składzie Samorodków był wtedy gracz, który znakomicie się czuł na dystansie ale cierpiał (i nadal cierpi) na zespół Tourette’a (wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się przede wszystkim występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych). O nim dziś będzie..

15.XI.

Urodziny obchodzili min.:

Greg Anthony (44 lata)
– Aleksandar Pavlovic (28)

Na początek mały ’tribute’ czyli hołd dla wicemistrza NBA w barwach Cavs – Aleksandra Sasho Pavlovića.

Pamiętacie niejakiego Mahmouda Abdula-Raufa wcześniej znanego jako Chris Jackson? Dla wielu najlepszy shooting guard jakiego wydała ziemia, gracz, który po przejściu na islam zmienił nazwisko. To może trochę przesada, ale to nie nasze redakcyjne słowa a naprawdę ludzie tak uważają. Urodzony w Mississipi koszykarz wybrany z #3 draftu 1990 (po Colemanie i Paytonie), ukończył Louisiana State University.

Co jednak skłoniło nas żeby o nim wspomnieć? Może to że był naprawdę klasowym strzelcem, może to że był jednym z graczy prowadzących do chwały graczy Nuggets w roku 1994 (3-2 ze Seattle)…Napewno jednak to, że dokładnie 16-ście lat temu w meczu z Suns, poprowadził do zwycięstwa swoich kolegów, wykręcając rewelacyjne statystyki,w historycznym meczu po trzech dogrywkach.

Abdul Rauf w spotkaniu o którym mowa zaliczył niezwykłe double-double. 30pkt i 20as. Dołożył do tego 8 zbiórek i trafił kilka 'mega ważnych’ rzutów w dogrywkach, a jego Nuggets wygrali 137-127. Był oczywiście ojcem zwycięstwa,choć świetnie w tym meczu prezentowali się również Mutombo,Ellis czy McDyess.To tylko kilka z nazwisk zespołu, który choć sukcesu w 1995 roku nie odniósł, to jednak tamten mecz pamiętany jest po dziś dzień.Ograć po (3OT) Barkleya, A.C.Green’a i Finley’a na ich parkiecie to nie lada wyczyn.

Abdul-Rauf słynął także z rewelacyjnej skuteczności z rzutów osobistych; był mistrzem w tym względzie w roku 1994 i 1996. W sezonie 1992/1993 został uznany Most Improved Player, nigdy jednak wielkiej kariery nie zrobił. Mahmoud w sezonie 1995/96,w meczu w Jazz zdobył 51pkt, co jest jego najlepszym strzeleckim wyczynem w NBA. O jego dokonaniach najlepiej opowie to :

Ponadto:

W 1960 roku legendarny gracz Lakers – Elgin Baylor – pobił swój własny rekord ligi. W Madison Square Garden rzucił Knicksom aż 71 oczek, poprawiając swoje najlepsze osiągnięcie – 64pkt. Lakers wygrali 123-108.

W 1966 roku Celtowie ogłosili światu pierwszego afro-amerykanina na swojego szkoleniowca.  Bill Russell wówczas stał się również pierwszym czarnoskórym head coachem w lidze zawodowej.

W 1994 roku kalifornijskie radio KAZN-AM nadało pierwszą relację w historii ligi, z meczu Lakers – Clippers, w języku mandaryńskim..

Komentarze do wpisu: “Dzień po dniu..Historia NBA od A do Ą (11)

  1. Cóż nie rozpisaliście się zbytnio o Mahmudzie, trzeba zaznaczyć że po przejściu na islam nie wstawał do amerykańskiego hymnu i wiele razy krytykował, rząd USA i władze, mimo że był fantastycznym strzelcem (warto powiedzieć że MJ nieraz bardzo cieżko pracował nad zatrzymaniem go a wiele razy mu się to nie udawało), jego rola w zespole malała gdyż nie podobała się krytyka „wIELKIEJ wSPANIAŁEJ aMERYKI” coraz częściej grzał ławę, a wpuszczany był kiedy zespół ewidentnie sobie nie radził i nie raz ratował go z opresji. Zespół Tourette’a powodował że musiał oddawać tysiace rzutów by przezwyciężyć chorobę podobno na treningu potrafił też rzucac po ponad 200 osobistych z rzędu , ( lecz u niego trafiony osobisty był bez dotknięcia obręczy). Na pewno warto poszperać sobie o tej postaci bo to naprawdę jeden z Wielkich talentów niestety nie spełniony przez swoje przekonania. Podaję kilka ciekawych linków lecz niestety na youtubie wszystkiego nie mogłem znaleźć :

    http://www.youtube.com/watch?v=R-w3vbrj7KQ

    http://www.youtube.com/watch?v=0t-XMLdZY7Y&feature=related tutaj w lidze Azjatyckiej w wieku 40 lat

    1. No tak pamiętam czytałem , lecz uważam że za mało uwagi zostało poświęconej tak wspaniałemu zawodnikowi, który niestety nie przez kontuzje i nie przez własną głupotę sobie zawalił karierę

  2. cos mi sie tu nie zgadza. ostatnio czytalem i ogladalem filmik o Kobe pobijającym rekord wszech czasów w punktach rzuconych w MSG. rzucił wtedy chyba 60 kilka punktów. Więc jak to jest mozliwe że Baylor rzucił 71?

  3. podaję w wersji angielskiej za źródłem:

    1960 – Elgin Baylor establishes a new NBA single-game scoring record, tallying up 71 points, as his Los Angeles Lakers defeat the Knicks at Madison Square Garden, 123-108. Baylor broke the previous mark of 64 points he himself had set the previous season.

  4. to ja też podaje za źródłem:

    „That gave him plenty of incentive to deliver a special night at Madison Square Garden—and he unleashed the biggest game the present building has seen. Bryant broke the current arena record with 61 points, and the Los Angeles Lakers looked plenty potent without Bynum in a 126-117 victory over the New York Knicks on Monday night.”

    Być może to był jakiś rekord „nowożytny”. Amerykanie kochają rekordy, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby było ich więcej niż jeden. Im więcej tym lepiej :)

    No dobra poszukałem jeszcze i ot cała zagadka:
    „On February 11, 1968,[3] the current Madison Square Garden (sometimes referred to as Madison Square Garden IV) opened after the Pennsylvania Railroad tore down the above-ground portions of Pennsylvania Station and continued railway traffic underneath.”

Comments are closed.