Za niecałe 4 tygodnie w Prudential Center obędzie się draft. Jak co roku każda pojedyncza decyzja będzie decydowała w pewnym, a czasami nawet gigantycznym stopniu o dalszych losach organizacji. Dzisiaj przedstawiamy wam najciekawszych zawodników spośród tych, którzy wezmą udział w najbliższym naborze.
Anthony Davis – Kentucky Wildcats (1993), Fr.
Pozycja: Silny Skrzydłowy/Center, Wzrost: 208cm, Waga: 100kg
2011/2012: 32.0mpg, 14.2ppg (FG 62%), 10.4rpg, 1.4stl, 4.7blk
Murowany numer 1 tegorocznego draftu. W ciągu zaledwie jednego roku gry na uniwersytecie zgarnął właściwie wszystko co mógł włącznie z mistrzowskim tytułem. Często porównywany z Marcusem Camby czy Emeką Okaforem ze względu na nieprzeciętne umiejętności w defensywie (ten drugi jako sophomore miał niemal bliźniacze statystyki). By przekonać się o tym jak świetnie blokuje rywali wystarczyło obejrzeć choćby jeden przypadkowy mecz Wildcats w niedawno zakończonym sezonie.
W przypadku Davisa statystyki nie pokazują wszystkiego. Grając w najbardziej utalentowanej drużynie NCAA oddawał tylko 8,4 rzutu na mecz (był pod tym względem 4 w zespole) choć nie przeszkadzało mu to w byciu najlepszym strzelcem Kentucky. Nie będę typował jak wyglądałby statystycznie gdyby trafił przykładowo do Georgetown, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że u jego boku grało być może 4 zawodników, którzy zostaną wybrani niedługo w 1 rundzie.
Jego świetny ball-handling jak na zawodnika o tym wzroście też nie wziął się z nikąd. Davis jeszcze na początku szkoły średniej mierzył niewiele ponad 180cm i grał jako rozgrywający. Pozostałość z tego czasu to także niezły rzut z półdystansu.
Porównanie: Marcus Camby/Emeka Okafor
Przewidywana pozycja w drafcie: 1
—————————————————————————————
Andre Drummond – Connecticut Huskies (1993), Fr.
Pozycja: Center, Wzrost: 211cm, Waga: 120kg
2011/2012: 28.4mpg, 10.0ppg (FG 54%), 7.6 rpg, 2.7blk
Zdecydowanie największa zagadka draftu 2012. Po rozczarowującym sezonie w barwach UConn ze względu na wykluczenie uniwersytetu z udziału w NCAA Tournament w przyszłym roku zdecydował się na przystąpienie do draftu (chociaż i tak czy tak pewnie by to zrobił).
Tak więc – dlaczego gość, który rzuca wolne na poziomie 29% i jest nadal bardzo surowy w ofensywie jest przedmiotem tylu dyskusji i spekulacji? Prosta sprawa – jeśli w wieku 18 lat masz takie warunki jakich mogłaby ci pozazdrościć znaczna część podkoszowych NBA to musisz wzbudzać zainteresowanie. Wiadomo, że zanim Drummond osiągnie taki poziom jakiego będzie oczekiwała od niego drużyna, która go wybierze minie sporo czasu. Ale jeśli faktycznie kiedyś tak się stanie to żałować będzie każdy GM, który go pominął. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że jest naprawdę niezłym obrońcą i ponadprzeciętnym atletą. Reszta przyjdzie z czasem? Możliwe, bo Andre to podobno ciężko pracujący nad sobą chłopak.
Pamiętacie pewnie kto był ostatnim tak rozchwytywanym podkoszowym prospektem z Connecticut. Hasheem Thabeet – który jest zarazem najlepszym przykładem w jakim kierunku może potoczyć się kariera Drummonda. Oczywiście to wersja trochę przesadzona, bo eksperci w najgorszym wypadku widzą w Andre wieloletniego back-up centra.
Porównanie: DeAndre Jordan/Amar’e Stoudemire
Przewidywana pozycja w drafcie: 2-7
—————————————————————————————
Michael Kidd-Gilchrist – Kentucky Wildcats (1993), Fr.
Pozycja: Niski skrzydłowy, Wzrost: 201cm, Waga: 105kg
2011/2012: 31.1mpg, 11.9ppg (FG 49%), 7.4rpg, 1.9apg
Jego notowania rosły z każdym kolejnym meczem Kentucky. Teraz wydaje się być głównym kandydatem na pick numer 2 draftu 2012 i opcją numer 1 dla drużyn poszukujących niskich skrzydłowych choć przed sezonem wydawało się, że Harrison Barnes będzie nienaruszalny.
Uznawany za jednego z lepszych specjalistów od defensywy w tym drafcie, na boisku często od czarnej roboty. Zdaniem wielu ma wystarczający charakter by w przyszłości stać się mentalnym liderem zespołu NBA. Nie ma jeszcze zbyt pewnego rzutu za 3 (13 celnych prób na 51 w ostatnim sezonie), ale nie powinno mieć to żadnego wpływu na jego notowania. Podobno podczas workoutów zachwycał dotychczas dyspozycją strzelecką.
Rok temu zmienił nazwisko, a właściwie dodał do niego człon Kidd na cześć swojego wuja Darrina tuż po jego śmierci. Wuj odegrał dużą rolę w jego życiu po tym jak ojciec Mike’a zmarł gdy ten miał zaledwie 3 lata.
Porównanie: Andre Iguodala/Shane Battier
Przewidywana pozycja w drafcie: 2-5
—————————————————————————————
Thomas Robinson – Kansas Jayhawks (1991), Jr.
Pozycja: Silny skrzydłowy, Wzrost: 206cm , Waga: 109kg
2011/2012: 31.8mpg, 17.7ppg (FG 50%), 11.9rpg, 1.8apg, 2.7tov
Dwa pierwsze sezony spędził w cieniu braci Morris, ale już wtedy zdążył kilkukrotnie pokazać się ze świetnej strony. Było wręcz pewne, że kiedy bliźniacy odejdą do NBA Robinson z miejsca stanie się jednym z najlepszych podkoszowych NCAA. Jako sophomore notował średnio 7,6ppg i 6.4rpg w… niecałe 15 minut.
W tym roku wprowadził Jayhawks do finału NCAA w bardzo dobrym stylu, prezentując się świetnie w turnieju Final Four. Razem z Jeffem Withey „zgasili” w półfinałowym meczu gwiazdę Ohio State Jareda Sullingera (5-19 z gry), a w finale zatrzymali Anthony’ego Davisa na 1-10…
Robinson jest jednym z najlepiej przygotowanych do gry w NBA zawodników. Imponuje budową fizyczną, atletyzmem, twardo walczy na tablicach i do tego gra efektownie. Podobnie jak Gilchrist przeżył wielki dramat – w 2011 roku stracił babcię, dziadka i mamę. Może właśnie dlatego jest tak twardym gościem, który nieustępliwie dąży do celu. Cokolwiek ludzie mówią na temat tego jak sprawdzi się w NBA jestem pewien, że dzięki charakterowi i ciężkiej pracy ten gracz może kiedyś wyrosnąć na jednego z najlepszych power forwardów ligi.
Porównanie: Kris Humphries
Przewidywana pozycja w drafcie: 2-5
—————————————————————————————
Bradley Beal – Florida Gators (1993), Fr.
Pozycja: Rzucający obrońca, Wzrost: 191cm, Waga: 94kg
2011/2012: 34.2mpg, 14.8ppg (FG 45%, 3FG 34%), 6.7rpg, 2.2apg, 1.4stl
Według wielu będzie w NBA następcą Ray’a Allena, inni wyżej od niego cenią Jeremy’ego Lamba. Mimo wszystko po bardzo udanym debiutanckim sezonie w barwach Gators umocnił swoją pozycję w drafcie. Według mnie idealnie pasowałby do Cavaliers gdzie stworzyłby imponujący backcourt z Kyrie’m Irvingiem.
Choć ma tylko 191cm wzrostu w NCAA imponował na tablicach (najlepszy rebounder w zespole). Ba, był nawet niezłym shotblockerem – 0,8 bloku na mecz. To jednak walory ofensywne są tym co będzie interesowało głównie zespoły rozważające jego wybór. Skuteczność 34% z dystansu nie imponuje, ale zdaniem scoutów Beal ma wystarczająco duży potencjał i wystarczająco dobry jumpshot by w niedługim czasie przerodzić się w klasowego strzelca.
Porównanie: Eric Gordon
Przewidywana pozycja w drafcie: 2-8
—————————————————————————————
Harrison Barnes – North Carolina Tar Heels (1992), So.
Pozycja: Niski skrzydłowy, Wzrost: 203cm, Waga: 95kg
2011/2012: 29.2mpg, 17.1ppg (FG 44%, 3FG 36%), 5.2 rpg, 1.1stl
W 2010 obok Jareda Sullingera i Kyrie’go Irvinga był najbardziej porządanym rekrutem w USA. Rok temu był murowanym faworytem do TOP 5, zdecydował się jednak pozostać na uniwersytecie jeszcze jeden sezon. Decyzja miała swoje wady i zalety – mimo wszystko Barnes powinien zostać wybrany nie niżej niż z 7 numerem.
Jego pozycję podważyła nieco postawa w NCAA Tournament. Rzucał na słabiutkiej skuteczności i nie potrafił udźwignąć ciężaru jaki spadł także na niego po kontuzji Kendalla Marshalla. W konsekwencji Tar Heels dostali nauczkę od Kansas. W tym, decydującym meczu Harrison spudłował wszystkie 5 prób z dystansu. Choć wielu typuje Barnesa jako przyszłego multi all-stara z drugiej strony prawie nikt nie wierzy by mógł on poprowadzić swój zespół w solidnej kampanii w play offach jako pierwsza opcja.
Choć zarzuca mu się też przęcietny atletyzm Barnes to jednak mimo wszystko utalentowany strzelec z dystansu i półdystansu, chłopak przy dobrym rozgrywającym może naprawdę szybko zaaklimatyzować się w NBA i zrobić dużą karierę. Poza tym nieźle radzi sobie w obronie.
Porównanie: Grant Hill/Luol Deng
Przewidywana pozycja w drafcie: 4-7
—————————————————————————————
Jared Sullinger – Ohio State Buckeyes (1992), So.
Pozycja: Silny skrzydłowy, Wzrost: 206cm, Waga: 120kg
2011/2012: 30.4mpg, 17.5ppg (FG 52%, 3FG 40%), 9.2 rpg, 1.2stl, 1.1blk
Sully podobnie jak Barnes był jednym z faworytów draftu 2011. Zdecydował się jednak pozostać w Ohio by udowodnić, że jest w stanie zaprowadzić swój zespół na szczyt. Był blisko, bo Buckeyes wyższość rywali uznali dopiero w półfinale Final Four gdzie lepsi okazali się Kansas Jayhawks z Thomasem Robinsonem na czele.
Sullinger powszechnie uznawany jest za najlepszego ofensywnie podkoszowego w tym drafcie. Pozostaje jednak przy nim wiele znaków zapytania. Jednym z nich są problemy z wagą, z ktorymi zmagał się już od dłuższego czasu. Bądź co bądź w okresie przygotowawczym skutecznie powstrzymał się od pakowania hot-dogów i powrócił w całkiem dobrej kondycji.
Ociężały Sully zapewnia pod koszem masę bliską poziomu Glena Davisa i całkiem niezły arsenał post moves. Straszy (czasami) także rzutem za 3 przez co pojawiały się czasami porównania z Kevinem Love. W drugim sezonie trafił 16 z 40 prób z dystansu (40%) i prawdopodobnie nadal będzie pracował nad tym aspektem gry. Podstawowy problem jaki jest mu wytykany to słaba postawa przeciwko wyższym, bardziej atletycznym przeciwnikom, a w obliczu możliwej gry na centrze w NBA przez część minut spędzanych na parkiecie może być to dla niego spory kłopot.
Porównanie: Glen Davis/Zach Randolph
Przewidywana pozycja w drafcie: 6-12
—————————————————————————————
Terrence Jones – Kentucky Wildcats (1992), So.
Pozycja: Niski skrzydłowy/Silny skrzydłowy, Wzrost: 206cm, Waga: 114kg
2011/2012: 29.3mpg, 12.3ppg (FG 50%, 3FG 33%), 7.2rpg, 1.3stl, 1.8blk
Jones raczej nie zostanie wybrany w TOP 10, ale według mnie to pewny starter na lata, który być może kiedyś otrze się o poziom all-stara. Jego decyzja o wycofaniu się z draftu 2011 była dosyć zaskakująca, ale przez ten dodatkowy rok w NCAA Terrence dojrzał, potrafił poświęcić statystyki dla dobra zespołu i w konsekwencji zdobył mistrzostwo. Rok temu grając w ekipie z Brandonem Knightem rzucał prawie 16 punktów na mecz.
Atletyczny, dobrze zbudowany fizycznie na boisku pracujący po obu stronach parkietu. Może być w NBA idealną 3 opcją w mocnym zespole, gościem rzucającym 15 punktów, zbierającym swoje i do tego będącym ważnym punktem defensywy. Może grać zarówno jako 3 i 4.
Porównanie: Josh Smith/Al Harrington
Przewidywana pozycja w drafcie: 8-14
—————————————————————————————
Jeremy Lamb – Connecticut Huskies (1992), So.
Pozycja: Rzucający obrońca, Wzrost: 196cm, Waga: 84kg
2011/2012: 37.2mpg, 17.7ppg (FG 48%, 3FG 34%), 4.9rpg, 1.7apg, 1.2stl
Decyzja o pozostaniu w Connecticut na kolejny rok po zdobyciu mistrzostwa była strzałem w dziesiątkę. Lamb eksplodowal na początku sezonu (na inaugurację rzucił 30 punktów przeciwko Columbii) i momentalnie zaliczył duży skok we wszystkich notowaniach. Co prawda pod względem wyników drużyny sezon nie był dla niego rewelacyjny, ale indywidualnie zapewnił sobie miejsce w loterii draftu i kontrakt rzędu (około) 2mln $.
Skauci zachwycają się jego długością, atletyzmem i potencjałem. W 2011 roku imponował podczas MŚ U19 gdzie załapał się do pierwszej piątki turnieju i rzucił nawet 35 punktów w drugiej fazie w starciu z Litwą.
Porównanie: Joe Johnson
Przewidywana pozycja w drafcie: 6-12
—————————————————————————————
Perry Jones III – Baylor Bears (1992), So.
Pozycja: Niski skrzydłowy/Silny skrzydłowy, Wzrost: 211cm, Waga: 107kg
2011/2012: 30.7mpg, 13.5ppg (FG 50%, 3FG 30%), 7.6rpg, 1.3apg
Obok Drummonda największa zagadka tego draftu. Największy znak zapytania to pozycja – już od dawna toczy się spór czy Jones będzie grał w NBA jako 3 czy jako 4. Wyobrażacie to sobie? Prawie 7-footer grający jako niski skrzydłowy? To jest właśnie to co sprawia, że Perry jest tak interesującym prospektem.
Także nierówna forma jaką prezentował w tym sezonie odstrasza trochę GMów. Często wspomina się pod tym kątem mecz z Kentucky w NCAA Tournament, kiedy właściwie nieistniejący przez pierwszą połowę Jones, w drugiej zaczął grać pierwsze skrzypce. Z tym, że było już za późno po 42-22 dla Wildcats w 1 połowie… I tak zdarzało mu się rzucać jednego dnia 8 punktów, a drugiego 28.
Rok temu był pewniakiem do TOP 5. Teraz raczej nie ma szans na tak wysoki wybór.
Porównanie: Rashard Lewis/Anthony Randolph
Przewidywana pozycja w drafcie: 8-14
—————————————————————————————
Kendall Marshall – North Carolina Tar Heels (1991), So.
Pozycja: Rozgrywający, Wzrost: 193cm, Waga: 88kg
2011/2012: 33.0mpg, 8.1 ppg (FG 47%, 3FG 35%), 2.6rpg, 9.8apg, 2.8tov
Marshall to idealna opcja dla zespołów, które mają dwa wybory w loterii. Zarówno Blazers jak i Hornets mogą podzielić się nim i Damianem Lillardem. Gdyby jednak został pominięty byłby bardzo ciekawą alternatywą dla Suns.
Klasyczny rozgrywający, na parkiecie prawdziwy lider. Jego brak w Tournamencie okazał się gwoździem do trumny UNC. Nie ma wątpliwości, że jest najlepszym podającym w tym drafcie. Imponujące 9.8 asysty na mecz w drugim sezonie to najlepszy dowód. Zarzuca mu się często brak atletyzmu czy kiepski jump shot, ale i tak ciężko wyobrazić sobie by wypadł z loterii.
Porównanie: Mark Jackson
Przewidywana pozycja w drafcie: 8-14
—————————————————————————————
Damian Lillard – Weber State (1990), Jr.
Pozycja: Rozgrywający, Wzrost: 191cm, Waga: 88kg
2011/2012: 34.5mpg, 24.5ppg (FG 47%, 3FG 41%), 5.0rpg, 4.0apg, 1.5stl, 2.3tov
Imponujący ostatni sezon na uniwersytecie. Jego PER wynosił 34.0 – lepszym mógł pochwalić się tylko Anthony Davis (35.1). Właściwie zdominował konferencję Big Sky gdzie po raz drugi został graczem roku. Ostatnim bardziej znanym laureatem tej nagrody był Rodney Stuckey.
Ma świetny rzut. 40% za 3 przy średnio 7.2 próbach na mecz robi wrażenie. Jest niezwykle szybki dzięki czemu łatwo przedostaje się pod kosz. Jak już pisałem przy okazji Marshalla, byłby świetnym wzmocnieniem dla Blazers lub Hornets.
Przewidywana pozycja w drafcie: 8-14
Porównanie: Jeff Teague
—————————————————————————————
Poza tymi zawodnikami duże szanse na loterię mają też:
Tyler Zeller, Center (North Carolina, Sr.) – prawdopodobnie najlepszy senior w tym drafcie i jeden z najlepszych centrów. Często wskazuje się go jako potencjalny wybór Milwaukee. 2011/2012: 16.3 ppg, 9.6 rpg, 1.5 blk.
Austin Rivers, Rzucający obrońca (Duke, Fr.) – może zostać wybrany w okolicach 13-16 miejsca, groźny scorer. W ostateczności może grać jako rozgrywający, lecz nie na dłuższą metę. Syn Doca, w minionym sezonie zablokował zaledwie 1 rzut w 34 spotkaniach. 2011/2012: 15.5 ppg, 3.4 rpg, 2.1 apg.
John Henson, Silny skrzydłowy (North Carolina, Jr.) – imponujący defensor i shotblocker. Za kilka lat może być jednym z lepszych obrońców NBA pod warunkiem, że na nabierze masy. Może pójść nawet w dziesiątce. 2011/2012: 13.7 ppg, 9.9 rpg, 2.9 blk.
Dion Waiters, Rzucający obrońca (Syracuse, So.) – eksplozywny zawodnik o budowie fizycznej Dwyane’a Wade’a. Agresywnie atakuje kosz i ma wystarczający potencjał by być niezłej klasy obrońcą. Ostatnio wskoczył do dziesiątki TOP 100 ESPN. 2011/2012: 12.6 ppg, 2.3 rpg, 2.5 apg, 1.8 stl.
Terrence Ross, Rzucający obrońca (Washington, So.) – może grać zarówno jako 2 i 3. Za nim świetny indywidualnie rok. Podskoczył znacznie w notowaniach i coraz częściej klasyfikowany jest w czołowej 14. 2011/2012: 16.4 ppg, 6.4 rpg, 1.3 stl.
W najbliższych dniach możecie spodziewać się też pierwszego w tym roku Mock Draftu na Enbiej.pl.
*pomiary zawodników mogą nieco różnić się od aktualnych, dokładne dane będziemy znali po campie w Chicago.
You must be logged in to post a comment.