Stan na 13/01/2014
1. Indiana Pacers 29-7, (5-2) #2
Liderzy Central Division wracają na pierwsze miejsce w notowaniu. Pacers zakończyli poprzedni rok dwoma wygranymi nad Nets, a następnie w styczniu ogrywali głównie wschodnich rywali. Na sześć spotkań przydażyła im się tylko jedna porażka, z Hawks. Drużyna również wygrywa mimo słabszej dyspozycji Paula George’a (34% skuteczności i 16 pkt na mecz, w nowym roku). Prawdziwe testy drużynę Franka Vogela czekają pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego. Rywalami będą Knicks, Clippers i Warriors. Larry Bird chce ukraść Heat pomysł zatrudnienia Andrew Bynuma.
2. San Antonio Spurs 29-8 , (5-1) #5
Kontuzje Tiago Splittera i Manu Ginobiliego nie zatrzymały runu Ostróg i zespół Grega Popovicha ma już 4 wygrane w serii, w tym z bezpośrednimi rywalami z Zachodu – Clippers, Grizzlies, Mavs i Wolves. Mimo wszystko wicemistrzowie poważnie myślą o wzmocnieniach i rozglądają się za ewentualnymi wymianami. Ogólnie rzecz biorąc podczas ostatnich 8 spotkań, wygrali oni 7 z nich. Następni rywale to Pelicans, Jazz, Blazers i w końcu Bucks.
3. Portland Trail Blazers 29-8 , (5-2) #4
Wygrane z Pelicans, Thunder i Bobcats pozwoliły podopiecznym Terry’ego Stottsa udanie wejść w nowy rok. Niestety dwa kolejne mecze okazały się minimalnie przegrane, z niżej notowanymi Kings oraz Sixers. Blazers wrócili do właściwego rytmu, ogrywając Magic i Celtics. Dobra wiadomość dla fanów drużyny to LaMarcus Aldridge myśli o nowej, długoterminowej umowie z klubem. C.J. McCollum wszedł do gry!
4. Golden State Warriors 25-14 , (6-1) #8
Podopieczni Marka Jacksona są najgorętszą ekipą ligi i wygrali 12 z ostatnich 14 meczów. Ponadto w nowym roku wygrali 5 z 6 spotkań. Stephen Curry (23pkt i 9as) znów imponuje skutecznością, co udowodnił w starciu z Miami Heat, a Andre Iguodala trafił kolejnego game-winnera dla Wojowników, przeciwko Hawks. Mimo wygranych zespół z Oakland nadal myśli o wzmocnieniach składu (Kirk Hinrich).
5. Miami Heat 27-10 , (4-3) #3
Czy w szeregi Mistrzów wdało się jakieś rozprężenie, czy ewentulanie notują spadek formy to okaże się w następnych spotkniach z Wizards, Sixers i Bobcats (wszyscy zechcą pokusić się o niespodziankę). Faktem jest, iż Żar przegrał trzy z ostatnich sześciu spotkań (dwa w serii) i defensywa Mistrzów wygląda jak ser z dużymi dziurami. Na uwagę zasługuje fakt, że obok Clippers to Heat są faowrytami do zatrudnienia Andrew Bynuma, ale czy najlepszy kręglista w NBA może poprawić sytuację pod bronionym koszem? 26pkt-6zb-6.5as to średnie LeBrona Jamesa. P.S. Dwyane Wade musi popracować nad rzutami wolnymi…
6. Oklahoma City Thunder 27-9 , (2-4) #1
Grzmot również nie wygląda tak mocno jak w grudniu, a w dodatku coraz bardziej uwidocznia się brak Russella Westbrooka. Coraz częściej oglądamy mecze w których Kevin Durant – lider strzelców NBA – zbliża się do 30-punktów, a jeden lub drugi kolega z drużyny ledwo przekracza 10tkę. Memphis , Houston i Golden State (2 mecze z rzędu) potwierdzą nam obecną formę drużyny Scotta Brooksa. Zbilansowany atak to coś , co ciężko dostrzec w ekipie z OKC.
7. L.A. Clippers 26-13 , (5-2) #6
Czołowa drużyna Pacific Division walczy z Golden State Warriors (którzy ich wyprzedzili w rankingu) o prymat na Zachodzie. Mimo dotkliwej porażki ze Spurs, zespół dowodzony przez Darrena Collisona zwyciężył w pięciu z ostatnich sześciu meczów. Ponadto świetną formę utrzymuje Blake Griffin, a do pierwszej piątki wrócił po kontuzji J.J. Redick. Ofensywa Clippers eksplodowała w derbach Miasta Aniołów, niszcząc bezwzględnie lokalnego rywala (udany rewanż za porażkę na inauguracji). Stephen Jackson pożegnał się z drużyną, która może lada dzień skusić się na niechcianego w Orlando, Hedo Turkoglu.
8. Houston Rockets 24-14 , (3-2) #7
Ostatnie trzy mecze Rakiet odbyły się bez Chandlera Parsonsa, ale w tym czasie zespół Kevina McHale’a zmagał się ze słabszymy rywalami (jak Wizards i Lakers). Do niespodziewanej porażki doszło w pojedynku z Hawks. James Harden stał się pierwszym graczem klubu z Texasu od czasów Hakeema Olajuwona, który w trzech kolejnych spotkaniach osiągał próg 37 punktów. W siedmiu ostatnich spotkaniach Rox przegrali trzykrotnie (między innymi dwa z rzędu przeciwko Thunder i Kings). Dwight Howard wcale nie błyszczy jakby sobie tego życzyli fani Rockets i miewa huśtawki formy.
9. Dallas Mavericks 22-16 , (5-3) #10
Dallas wygrali dwumecz z Pelicans, ale ulegli wyraźnie mocniejszym Spurs. Ofensywnym popisem był 40pkt wynik Dirka Nowitzkiego, dla którego był to najlepszy mecz w sezonie. Przed Mavs poważne testy i konfrontacje z Clippers, Suns oraz Blazers. Poszukiwania środkowego nadal trwają i Mark Cuban chętnie włączył się do wyścigu po Andrew Bynuma. Mavs nadal mają wiele do poprawy w defensywie.
10. Phoenix Suns 21-15 , (3-4) #9
Kontuzja Erica Bledsoe poważniejsza niż przypuszczano a efekt jej to operacja łąkotki i przerwa w grze potrwa do 8 tygodni. Słońca bez niego notują bilans 5-7 i przegrały dwa ostatnie mecze z Grizzlies oraz Pistons. Spekuluje się, że drużyna z Arizony może zechcieć pozyskać Joakima Noaha z Chicago. Średnie najlepszego zawodnika ostatnich dni, Gorana Dragića to 19pkt i 6as na mecz. Knicks, Lakers i Mavs to kolejni przeciwnicy zespołu Jeffa Hornacka (który nie tylko stracił filar ofensywny, ale i defensywny przy osobie Bledsoe).
11. Toronto Raptors 18-17 , (5-2) #16
Zespół Dwayne’a Casey nie przestaje zadziwiać i wygrał 11 z ostatnich 15 pojedynków. Obrona Toronto wygląda nad wyraz dobrze, a Casey korzysta świetnie z pozyskanych Johna Salmonsa oraz Patricka Pattersona. Ponadto Raps polują na trzecie miejsce na Wschodzie. Przed nimi łatwiejsze mecze, które trzeba wygrać, z Bucks – Celtics – Lakers. DeMar DeRozan notuje średnią 21,4 pkt na mecz, a Kyle Lowry ma 15,7pkt i 7,4as. Tematy wymian kolejnych zawodników mocno ucichły. Numer trzy skok na liście (po Nets i Bulls).
12. Denver Nuggets 19-17 , (5-2) #14
Po chudych tygodniach (0-9) nadeszły tłuste tygodnie (5-0). Efekt 5-0 to zasługa odsunięcia od składu niesfornego Andre Millera…Ty Lawson znów imponuje notując kolejne double-double, a jego średnie na dziś to 17,7pkt i 8,6as. Rytm łapie również Randy Foye, który w meczu przeciwko Thunder trafił 7 trójek, a następnie przeciwko Magic – 5. Samorodki w nowym tygodniu postarają się przedłużyć serię i poprawić bilans po stronie wygranych, w konfrontacjach z Jazz lub Cavs. Ważne, Brian Shaw przetrwał burzę i dostał wsparcie sterników klubu.
13. Atlanta Hawks 20-18 , (3-4) #11
Wygrane nad Pacers i Rockets utwierdziły nas w przekonaniu, że Mike Budenholzer (który nie omieszkał uderzyć sędziego tablicą trenerską) robi w Georgii świetną pracę. Kyle Korver przedłużył swój trójowy run do 107. Bilans klubu w ostatnich 10 spotkaniach to 6-4 i jest to wynik bez Ala Horforda. Następni przeciwnicy to szachownica słabszych z mocniejszymi (Nets, Heat, Magic, Spurs i Bucks). Dwie wygrane powinny stać się faktem. Jastrzębie w Londynie spotkają się ze swoim byłym kolegą Joe Johnsonem i w starciu z Nets.
14. Minnesota T’Wolves 18-19 , (3-4) #12
Spadek statystyk Kevina Love’a = obniżka formy Wilków? KL notował w grudniu średnie 30/13 a dziś ma 22/10. Team Ricka Adelmana nie tylko spada w naszym rankingu, ale powoli odrywa się od zachodniej czołówki. Wygrana nad Bobcats tylko na moment osłodziła ostatnie niepowodzenia i przegraną z Suns, bo minionej nocy przegrali oni ze Spurs. Wilki czekają mecze z Jazz (x2) oraz Raptors czy Kings. Powinno być łatwiej, ale czy na pewno?bolączką Wolves jest nadal defensywa na obwodzie. Dodajmy, że Kevin Love podgrzał niezdrowo atmosferę wokół drużyny obarczając kolegów za słabe wyniki…
15. Chicago Bulls 17-18 , (6-1) #22
D.J. Augustin swoim ostatnim występem (20pkt i 12as) potwierdził ,że w Chicago znalazł nowy dom. Joakim Noah stał się ‘niemową’ w stosunku do mediów i to jest całe francuskie ‘ale’ do wymiany z udziałem przyjaceiela, Luola Denga. Bulls mogą być jeszcze aktywni na rynku transferowym (Dunleavy, Hinrich i Noah ? ) a wszystko to efekt przebudowy gruntownej zespołu. Suns , Bucks i Bobcats przedłużyli byczą serię do 5 wygranych, a w kolejce czekają następni rywale jak Wizards (x2), Magic i Sixers. W nowym roku Bulls jeszcze nie przegrali. Bulls notują wyraźny skok w rankingu, wracają do dobrej obrony i poprawiają grę w ataku (głównie dzięki parze Gibson – Noah). Numer dwa skok na liście.
16. Memphis Grizzlies 17-19 , (4-3) #17
Wcale nie gorzej idzie Niedźwiadkom, które wygrały 4 z 6 spotkań stycznia i pierwszy raz od drugiej połowy grudnia zwyciężyły w meczu po meczu. Jednak wygranych z Suns i Hawks nie należy przeceniać, gdyż obaj rywale grają bez swoich topowych zawodników. Prawdziwe testy siły nadejdą w konfrontacjach z Thunder i Kings, których ofensywa jest na wyższym poziomie. Warto podkreślić bardzo wysoką formę Mike’a Conley’a (31 pkt w ostatnim meczu z Hawks). Grizz’s chcą znaleźć nowie miejsce pracy dla Tay’a Prince’a.
17. Brooklyn Nets 15-22 , (5-2) #25
Druga drużyna dywizji atlantyckiej miała się świetnie przez 5 kolejnych spotkań, ogrywając czołowe siły ligi jak Heat oraz Warriors. Przyszły jednak gorsze dni i pierwsze noworoczne porażki przeciwko Raptors i Grizzlies. Na uwagę zasługuje solidne granie Shauna Livingstona (19pkt i 11zb), który z powodzeniem zastępuje kontuzjowanego znów Derona Williamsa (zastrzyki w kostki spowodują przerwę nawet do 4 tygodni). Gdzieś na drugi plan zszedł temat zwolnienia Jasona Kidda. Hawks, Knicks i Magic to trzy kolejne drużyny z którymi przyjdzie się zmierzyć Kiddowi i spółce. Numer jeden skok na liście obok Nets.
18. Detroit Pistons 16-22 , (2-4) #17
Tłoki są po mocnym tygodniu , w którym w 7 dni rozegrali 5 spotkań. Przed nimi dwa seriale typu back to back, ale i mecze z trudniejszymi rywalami jak Suns (rewanż) oraz Clippers. Czy posada Maurice’a Cheeksa wisi na włosku? Bolączką zespołu jest zmienna forma Josha Smitha, który potrafi uraczyć nas wszechstronnym występem (jak z Suns) a następnie zatrzeć dobre wrażenie (niczym z Knicks). Pistons jak lekarstwa potrzebują solidnego shootera i być może również typowego kreatora gry.
19. New York Knicks 14-22 , (5-1) #27
W Big Apple wróciła wiara we własne siły oraz nadzieja na play offs. Cztery wygrane z rzędu oraz bilans 5-1 w nowym roku stały się faktem. Melo Anthony (gracz tygodnia na Wschodzie) gra bardzo równo notując najwyższe średnie punktów i zbiórek wśród Knicks (26,1 i 8,6) wśród aktywnych graczy. Następne przystanki to Suns, Bobcats, a potem tzw. schody w starciach z Pacers i Clippers.
James Dolan szuka możliwości wymiany J.R. Smitha (na sznurówki i 500 tys USD ;-). Do łask natomiast wrócił Amar’e Stoudemire , co było widoczne w starciach z Heat oraz Pistons. Numer jeden skok na liście, obok Nets.
20. Washington Wizards 16-19 , (3-5) #15
Czarodzieje przegrały wszystkie cztery mecze na początku 2014 roku, we własnej hali, w której przecieka dach…Marcin Gortat gra poniżej oczekiwań i brakuje mu skuteczności (przy zbieraniu piłek i rzutach z półdystansu). 66 punktów wrzuconych Indianie to najgorszy wynik drużyny w obecnych rozgrywkach. Następne spotkania to dwumecz z Chicago i konfrontacja z Heat. Może być ciężko wyciągnąć choćby jedno zwycięstwo…
21. New Orleans Pelicans 15-21 , (2-6) #13
Pelikany w obliczu kontuzji Jrue Holiday’a przegrały pięć z rzędu spotkań. Poza tym szukają wymiany z udziałem Erica Gordona. Spurs, Rockets i Warriors raczej nie zechcą pomóc im w przerwaniu złej serii. Ogólnie od 10 spotkań wygrały tylko trzy razy. Największy spadek na liście.
22. Sacramento Kings 13-22 , (4-2) #26
Mimo świetnej postawy zawodnika tygodnia na Zachodzie, DeMarcusa Cousinsa oraz serii trzech wygranych Królowie ciągle znajdują się na dnie Western Conference (ogólnie rzecz biorąc). Wyraźne wygrane nad Cavs i Magic znów pokazały nam przewagę Zachodu i teorię, że gdyby Sacramento grało na Wschodzie to wzrosłyby ich szanse w batalii o play offs. Przed zespołem Mike’a Malone’a seria wyjazdów, podczas których nie czują się najlepiej (4-9 to bilans tego sezonu poza własną halą).
23. L.A. Lakers 14-23 , (1-5) #21
Jeziorowcy grają nieskutecznie w ataku oraz fatalnie bronią. Dojście Kendalla Marshalla obudziło zespół na 1 spotkanie, po czym gracze Mike’a D’Antoni wrócili do swoich gorszych dni. Na uwagę zasługuje fakt wyraźnej przegranej z Clippers oraz kolejnej kontuzji Paua Gasola (kolano). Pod koniec stycznia mają wrócić Steve Nash i Kobe Bryant, ale o play offs nie ma na razie mowy. 4 porażki w ostatnich 4 spotkaniach i bilans nowego roku to 1-5. Zespołowi coraz częściej brakuje energii oraz motywacji.
24. Charlotte Bobcats 15-23 , (1-6) #19
Rysie tylko na chwilę, wygraną z Kings, przerwali swoje niepowodzenia. Grający bez Michaela Kidda-Gilchrista zawodnicy z Północnej Karoliny zbierali srogi łomot od Minnesoty, Portland oraz L.A. Clippers. Podobny bilans do Lakers, 1-5 w 2014 roku. Temat play offs zostaje marzeniem…
25. Cleveland Cavaliers 13-24 , (3-5) #24
Mają coraz większy potencjał przy nazwiskach zawodników, ale wyraźnie nie radzącego sobie z nimi trenera. Mike’a Browna. Luol Deng będzie musiał się mocno zastanowić czy Ohio potraktować jako swój nowy dom czy tylko tymczasowe lokum. Kyrie Irving nie ciągnie drużyny do przodu, a coraz bardziej niesforny staje się Dion Waiters. Anthony Bennett w D-League?
26. Boston Celtics 13-25 , (0-8) #20
Tankowanie pełną parą (0-8). Rajon Rondo wraca , ale najpierw rozegra parę spotkań w D-League by dojść do formy i pełnej sprawności. Drugi największy spadek na liście.
27. Utah Jazz 12-26 , (3-2) #28
Nutki rozkręcają się i od czasu wejścia do składu Trey’a Burke’a wygrały połowę spotkań. Wcale nie gorzej radzi sobie Alec Burks w zastępstwie Gordona Haywarda. Jazz za chwilę dogonią Lakers i Kings. Sugerowane ruchy w składzie to transfer Haywarda do Celtics oraz przyjście do Utah Andre Millera. Zobaczymy czy plotki okażą się prawdą?
28. Philadelphia 76ers 12-25 , (3-4) #29
Szóstki przed 10 tygodniami były na pierwszym miejscu E.P.R. Gra Michaela Cartera-Williamsa nadal cieszy, ale ogólny bilans, mimo nienajgorszych ostatnich wyników, już nie. Pojawiają się pierwsze spekulacje na temat powrotu do gry Nerlensa Noela (mówią one o meczach w D-League). Sixers myślą o wzmocnieniu front courtu graczem z D-League (jak Jarvis Varnado).
29. Orlando Magic 10-27 , (0-7) #23
Zespół Jacquesa Vaughna stoi w jednym rzędzie z Celtics , w kolejce po Andrew Wigginsa (i inne top prospecty). Siedem porażek i ostatnia wygrana 27. grudnia. Drugi największy spadek na liście.
30. Milwaukee Bucks 7-29 , (1-8) #30
Faworyci przyszłego draftu, zespół bez charakteru, ze sprawiającym kłopoty Larrym Sandersem. Larry Drew wieczorami podśpiewuje piosenkę Kuby Sienkiewicza „i co ja robię tu?” Bucks w 68. sezonie nie wygrały żadnej serii spotkań.
„bolączką Wolves jest nadal defensywa na obwodzie.”
Chyba wszędzie, bo to najgorsza defensywa w lidze…nawet twój ulubieniec Pekovic tego nie zmieni…
Big Pek jest graczem ataku,podobnie do Love.w najlepszym sezonie zbierał dla Panathinaikosu po 5 piłek na mecz. Dziś jego poprawione wskazniki zbiórki nie zmieniają tego obrazu.Tak samo Lovea.Martin,Rubio i Brewer na obwodzie pozwalają na wiele więcej finlej.mało presji,brak przekazów,słaba obrona na graczu z piłką.cały tercet nie gwaratuje dobrych wyników w obronie i ustępuje czołowym teamom Zachodu w wymuszaniu strat.Mark Jackson wiedział co robi prosząc Warriors o Iguodalę.btw.Pekovic zaokrąglił się w tym sezonie,co było widać w meczu ze Spurs (koszulka z rękawami nie dla niego).
„Mimo wszystko wicemistrzowie poważnie myślą o wzmocnieniach i rozglądają się za ewentualnymi wymianami.”
Woy, czy wiadomo coś konkretnie na temat ewentualnych wzmocnień/wymian w zespole Spurs? Jakieś plotki/przewidywania?