Polacy wciąż czekają na duet Karnowski – Ponitka w NBA, a Chorwacja wydaje na świat kolejny super talent znajdujący swoje miejsce w loterii. Na Saricia przyjdzie nam poczekać, ale już w przyszłym sezonie zobaczymy jego kolegę: Mario Hezonję
Mario Hezonja
Ur. 25.02.1995
Pozycja: SG/SF
Wzrost: 6’7 (202 cm)
Waga: 218 lb (99 kg)
Klub: Barcelona
Statystyki (per game) 2014-15:
Rozegranych spotkań: 23 (ACB) / 15 (Euroliga)
Min: 15.4 / 17.7
Pts: 5.3 / 8.6
Reb: 2.2 / 2.0
Ast: 1.3 / 1.3
Stl: 0.7 / 0.8
Blk: 0.1 / 0.2
TOs: 1.3 / 1.2
PF: 2.0 / 2.1
FG%: 46.9% / 48.4%
FT%: 83.3% / 76.2%
3PT%: 41.9% / 41.2%
8/8 za 3 w 24 minuty. O kim mowa? Klay Thompson? Steph Curry? Kyle Korver? Może Wes Matthews? Nic z tych rzeczy! Taką linijką objawił się skautom na dobre Mario Hezonja. Chorwat dokonał tego 1 lutego przeciwko Manresie, by 4 dni później zaaplikować Realowi Madryt +20 pkt, draft się zbliża, pora grać na 110%! Czy Hezonja ma prawo być szanowanym graczem NBA czy podzieli los Roko Ukicia i zostanie gwiazdą tylko europejskich salonów?
Hezonja jest połączeniem amerykańskiego stylu gry z europejskim. Atletyzm + wszechstronność. Posiada świetny wzrost jak na SG w NBA. Świetny atleta, kończy nad obręczą, łapie loby, wszystko to z łatwością. Szybki, uwielbia taką grę, wypełnia korytarze na kontrach, potrafi także samodzielnie prowadzić transition offense ( w sezonie 13-14:1.21 PPP). Bardzo dobry zbierający na własnej tablicy, używa wzrostu i atletyzmu.
Dobrze się zapowiada jako slashing guard. Dobry atakujący w linii prostej. Solidne panowanie nad piłką, świetnie zmienia kierunki biegu, atakuje zarówno prawą jak i lewą stroną. Zdolny do zmiany rzutu w powietrzu. Dobry w pojedynkach 1 na 1, co przyzwoity w akcjach P/R i izolacjach, sam zawodnik jednak czuje się w nich dobrze.
Bardzo dobry strzelec. Świetna mechanika rzutu, szybka, pewna. Dobra postawa na linii rzutów wolnych. Najlepiej czuje się jako spot up shooter, ale nie ma problemu z trafieniem po dryblingu czy pull up jumpera. Duży zasięg, rozszerza to jego możliwości zza łuku. 1.65 PPP spot up shooting w Eurolidze. 1.24 PPP po zasłonach, 0.79 PPP w P/R, 0.71 w ISO, 1.78 w akcjach catch & finish. PER wynosi 13.3 w lidze oraz 17.5 w Eurolidze. Notuje 1.03 punktu na posiadanie w ACB i 1.20 w Eurolidze.
Potencjalny playmaker, słabe podejmowanie decyzji, ale świetne instynkty. Dobra wizja. Gra drive & kick, posyła loby, prowadzi grę na kontrze uruchamiając korytarze. Ma szansę w pełni rozwinąć swój potencjał jako playmaking SG jeśli dostanie piłkę w ręce.
Potencjał w defensywie, głównie ze względu na warunki fizyczne. Szybko reaguje. Potrafi wywierać presję na rywalu, nieźle wygląda jego shot contest, przeszkadza rywalom na bloku. Ma talent by bronić penetracje, nadążać za strzelcami etc. Niezdyscyplinowany na razie, ale ma warunki. Powinien dobrze bronić pozycje 1-3. Będzie wartościowym obrońcom jeśli wyeliminuje mankamenty w tym aspekcie.
Bardzo słabe podejmowanie decyzji. Talent playmakera posiada, ale gra samolubnie dość często. Złe decyzje rzutowe, oddaje wiele niewymuszonych rzutów przy kryciu, bądź z ciężkiej pozycji. Nierówny rzutowo. Poprawił bardzo ten aspekt, jednak wciąż jest potrzeba treningu nad tym. Czasem zależny od formy dnia. Najbardziej nierówny w rzutach off the dribble.
Słaby obrońca zespołowy, bardziej jest typem indywidualnego defensora. Nie pomaga kolegom, stoi tylko przy swoim kryciu. Potrafi zagubić się w defensywie, nie wiedzieć w jakim miejscu znajduje się piłka. Bywa rozkojarzony, podejmuje błędne decyzję. On ball defense znacznie lepsze choć wciąż daje się pokonać. Czasem zbyt energicznie próbuje zaliczyć przechwyt, co w konsekwencji oznacza przepuszczenie rywala.
Dosyć arogancki zawodnik. Samolubny, uważa się za lepszego niż jest, wrogo nastawiona do kolegów z zespołu mowa ciała. Będzie potrzebny weteran który go ogarnie i pokaże miejsce w szeregu.
Podsumowując: Niezwykle uzdolniony zawodnik. W swej grze arogancki, pewny siebie, zwiększający poziom gry wraz z wzrostem wagi spotkania. Wielce ciekawy zawodnik, jednak zbyt temperamentny, widać tą młodość. Wszechstronny w ofensywie, z potencjałem defensywnym. Jeden z lepszych atletów na pozycji SG w tej klasie, wybuchowy, kandydat do top 10 plays każdego dnia. Wybór ryzykowny, głównie ze względu na charakter, wart jednak niesamowicie przy pozytywnym rozwoju jego kariery.
Potencjalne kierunki:
Detroit Pistons – Hezonja powinien sprawdzić się w stylu gry SvG, byłby strzelbą zza łuku i jokerem w swoim pierwszym sezonie w Tłokach. Dodatkowo jego zdolności rozegrania powinny odciążyć z tego aspektu Jennigsa/Jacksona (zależy który zostanie) i pozwolić PG Detroit skupić się na punktowaniu.
Atlanta Hawks – posiadają wybór Nets który może zakręcić się w okolice 6-8 picku czyli pozycji Mario, Budenholzer i szkoła popa mogłyby opanować zapędy Hezonji i uczynić z niego bardzo efektywnego gracza, który z czasem powinien z Teague’m stworzyć całkiem niezły backcourt.
Sacramento Kings – pół żartem, pół serio. Oni mogą wziąć kolejnego SG… Są według DraftExpressu na 6 pozycji, więc miejscu Chorwata.
W grę wchodzą jeszcze Utah Jazz,Denver Nuggets, jednak pierwsi jeszcze powinni zaufać Exumowi, a Denver powinno postawić na Gary’ego Harrisa.
Trochę tak dla nikogo, ATL go nie weźmie (Korver), DET ma tłok (jak w nazwie :) na 1 jeszcze Caldwell Pope… nie widzę dla niego miejsca w żadnej drużynie
Zawsze jest możliwość wyboru Mario i oddania go w wymianie. W potencjalnych kierunkach kieruję się obecnym mock draftem, niż gdzie rzeczywiście pasuje (np. Cauley-Stein pasuje do NOP, ale nie mają oni wyboru w 1 rundzie i to wyklucza taką opcję). Myślę iż to gdzie Mario pójdzie będzie można dopiero przewidzieć jak będzie znana kolejność w drafcie. Jak co roku, przewidzieć to można top 3 przed poznaniem kolejności.
Osobiście widzę go w ATL, Korver się starzeje, a Mario niekoniecznie musi grać odrazu w S5. Budenholzer powinien móc ostudzić jego zapędy, problemem wydaje się być dublowanie pozycji z Bazemore’m na ławce.
„nie widzę dla niego miejsca w żadnej drużynie”.
Dokładnie, wszyscy pominą 6 wybór, …i sprzedadzą go cyganom z taboru wrocławskiego, za koguta i paciorki, bijąc się o całą resztę z Karnowskim na czele (coś ostatnio, nawet gra).
W sumie Korver to nastolatek, łażący z Biberem po koncertach, na którym zbudują nową AH.
No naprawdę… cóż za teza.
@CCPrice, ale ma „kolega” przerób.
Bez sensu wywód @Swagger. Spurs maja Greene’a, Bellineliego i Ginobiliego. Czy ktoś na tym traci? Z konieczności Mills może też pełnić rolę dwójki i shootera. Znając życie to Budenholzer będzie rozbudowywal potencjał i opcje gry w ataku.
Dodałbym jeszcze ,że ma niezłą „windę”. Widziałem kilka spotkań Barcy w Eurolidze, widać chłopak ma potencjał, to chyba ulubione słowo amerykanów. Dobra robota CCPrice.
Od siebie dodam, że artykuły kolegi będą się pojawiały codziennie o godzinie 16;)
Wracając z pracy parzymy kawkę i do lektury.
Pozdrawiam
Bardzo ciekawy gracz, zwłaszcza ta jego fizyczność imponująca. Życzę mu jak najlepiej, choć ze względu na psychikę – dość ryzykowny wybór. Powinien dać rade mimo wszystko.
Przyznam że NCAA jakoś specjalnie się nie interesuję. Dziś przysiadłem i kawał dobrej roboty.
Z Opisu kojarzy mi się pewien Dion i raczej nic dobrego z tego nie będzie.
Potencjalne kierunki – to rzecz do której można się przyczepić przeczytałem do tej pory 6-7 opisów i chyba tylko jeden zawodnik nie miał u Ciebie Hawks jako ekipy gdzie może trafić.