Kevin Durant i Russell Westbrook byli razem w Finałach NBA w 2012 roku, lecz od tamtego czasu plany powrotu do walki mistrzostwo NBA krzyżowały im albo kontuzje, albo San Antonio Spurs. Tym razem wielkich rywali mają dwóch, bowiem by dotrzeć do Finałów będą musieli pokonać zarówno Ostrogi jak i najlepszy zespół w sezonie regularnym w historii – Golden State Warriors. Wcześniej jednak przyjdzie im walczyć ze zdecydowanie niżej notowanym rywalem, jednak zawsze groźnym i mającym już za sobą mistrzowskie doświadczenie. Dallas Mavericks nie mają nic do stracenia w pojedynku z Oklahomą City Thunder, lecz każde ich zwycięstwo w tej serii będzie sporą niespodzianką.
SEZON REGULARNY
OKLAHOMA CITY THUNDER (55-27)
Był to pierwszy sezon regularny Billy’ego Donovana w roli trenera w NBA i myślę, że mniej więcej takiego bilansu się spodziewano. Przed sezonem stawiałem Thunder właśnie za Warriors i za Spurs. Czy drużyna przeszła renowację pod nowym trenerem? Nie. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło. Ławka rezerwowych – poza jednym z kandydatów do nagrody Sixth Man of the Year Enesem Kanterem – grała bardzo nierówno i to często od niej uzależniony był wynik ich spotkań. Russell Westbrook miał w tym sezonie aż 18. triple-double, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii NBA po Oscarze Robertsonie z sezonu 1961-62. Kevin Durant po ubiegłorocznym, prawie straconym sezonie teraz wrócił do swojego dawnego „ja”, zaliczając średnie na poziomie 28/8/5. Niestety w końcówkach spotkań nadal ich gra opierała się na izolacjach duetu gwiazdorów, co ponownie – nie zawsze odnosiło zamierzany skutek.
Pierwsza piątka:
G Russell Westbrook
G Andre Roberson
F Kevin Durant
F Serge Ibaka
C Steven Adams
DALLAS MAVERICKS (42-40)
Po dramie z udziałem DeAndre Jordana ten sezon – bez względu na ich wynik w play-offach – Mark Cuban może zaliczyć do jak najbardziej udanych. Siódme miejsce na pewno było przed sezonem dla nich prawdopodobne, lecz można było spodziewać się niższego pozycji Mavs. Przez większą część sezonu Mavericks utrzymywali się w play-offach i dopiero w marcu złapali zadyszkę, która mogła kosztować ich miejsce w fazie posezonowej. Nie pomógł także fakt, że pod koniec marca z gry wypadł ich najlepszy zawodnik, Chandler Parsons. Skrzydłowy Mavericks ma szansę wrócić jeszcze w trakcie tegorocznych rozgrywek, ale tylko jeśli Dallas przeszłoby pierwszą rundę. Ostatecznie jednak Mavericks udało się dostać do play-offów po raz 15. w ostatnich 16 latach. Od marca widzimy coraz więcej Dirka Nowitzkiego na pozycji stretch-five i przyniosło to dobre rezultaty – zakończyli ten sezon regularny 7-2.
Pierwsza piątka:
G Deron Williams
G Wesley Matthews
F Justin Anderson
F Dirk Nowitzki
C Zaza Pachulia
Spotkania w RS: Thunder 4-0 Mavericks
22. listopada, Mavericks 114@117 Thunder
Russell Westbrook zdobył 31 punktów i 11 asyst i zapewnił w końcówce zwycięstwo OKC. Kevin Durant nie grał w tym meczu.
13. stycznia, Mavericks 89@108 Thunder
Tym razem to Kevin Durant zdobył 29 punktów i 10 zbiórek, a Westbrook został wyrzucony z boiska w drugiej kwarcie za scysję z J.J.’em Bareą. Nie grała cała pierwsza piątka Mavs.
22. stycznia, Thunder 109@106 Mavericks
Durant zdobył 16 punktów w czwartej kwarcie i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo. Tym razem OKC bardzo wspomogła ławka rezerwowych – łącznie 47 punktów od 4 zawodników.
24. lutego, Thunder 116@103 Mavericks
Durant i Westbrook zdobyli po 24 punkty, w najważniejszych momentach wspierani byli przez Diona Waitersa (11 punktów w czwartej kwarcie), Stevena Adamsa i Enesa Kantera. 33 oczka dla Mavs zdobył Dirk Nowitzki.
MOCNE STRONY
THUNDER:
- Świetna pierwsza piątka z dwoma supergwiazdami
- 2. ofensywa w całej lidze (113.1 Off. Rating)
- Najlepiej zbierający zespół w NBA (48.6 na mecz)
- 3. w FG% (47.6%)
MAVERICKS:
- Świetni w clutch Dirk Nowitzki (+103, najwięcej w lidze razem ze Stephenem Currym) i Deron Williams (50% z gry i 51% za trzy punkty w ostatnich 5 minutach, przy różnicy +/- 5 punktów)
- Nie tracą wielu piłek (12.8 na mecz, 2. miejsce w NBA)
- Doświadczenie Ricka Carlisle’a
- Potrafią narzucić rywalom swoje, dość wolne tempo gry
- 8-4 w meczach kończonych dogrywką
SŁABE STRONY
THUNDER:
- Mnóstwo strat (15.9 na mecz, 26. miejsce w lidze)
- Nierówno grająca ławka rezerwowych i Serge Ibaka
- Defensywa w kratkę (105.6 Def. Rating, 13. miejsce w lidze)
MAVERICKS:
- Słaba obrona obręczy
- Pozwalają rywalom na średnio 45.8 zbiórek na mecz (24. miejsce w lidze)
- Niska skuteczność za trzy punkty (34.4%)
TYP
Gwiazda serii: Kevin Durant. Kto będzie go krył? Wesley Matthews jest dobrym obrońcą, ale na Duranta jest za niski i być może będzie ustawiony na Russellu Westbrooku. W pierwszej piątce Mavs wyjdzie prawdopodobnie debiutant Justin Anderson, który całkiem nieźle radził sobie w końcówce sezonu, ale to może być (i prawdopodobnie będzie) za mało na Durantulę.
X-Factor: Enes Kanter. Ustawienie z Dirkiem Nowitzkim na pozycji numer pięć może być dobre dla Mavericks w ofensywie, natomiast jeśli chodzi o drugą stronę parkietu i zbiórki, to właśnie Turek może zdominować Niemca. Kanter ma za sobą świetny sezon z ławki rezerwowych i jego gra przeciwko nie najlepszej rotacji podkoszowych Mavs może być kluczowa jeśli chodzi o tę serię.
Przebieg:
Thunder są w tej serii zdecydowanym faworytem, a przecież mają przed sobą perspektywę ewentualnego pojedynku z San Antonio Spurs w drugiej rundzie. Jednak z Mavericks nigdy nic nie wiadomo. W 2009 roku, z 6. miejsca wyeliminowali San Antonio Spurs w pięciu meczach, by rok później po sezonie zakończonym na drugiej pozycji odpaść w pierwszej rundzie również z Ostrogami (po 6 meczach). Rick Carlisle i jego podopieczni nie mają na sobie właściwie żadnej presji, która za to towarzyszy zarówno Kevinowi Durantowi i Russellowi Westbrookowi jak i Billy’emu Donovanowi. Duet supergwiazd Thunder znów jest w pełni zdrowy na play-offy i ma ochotę by wreszcie powrócić do Finałów NBA. Ich nowy trener chce za to udowodnić, że zwolnienie Scotta Brooksa i danie mu szansy było „dobrą zmianą”. Nie mogę wyobrazić sobie ich odpadnięcia właśnie z Mavericks, szczególnie pozbawionych głównego obrońcy na Kevina Duranta i drugiej opcji w ofensywie – Chandlera Parsonsa. Wolne tempo gry Mavericks może paradoksalnie pomóc często tracącym piłkę Thunder, którzy mogą stać się bardziej cierpliwi po atakowanej stronie parkietu. Kluczem będzie także postawa ławki rezerwowych Grzmotów, która nie może pozwolić swoim vis a vis z Dallas na odskoczenie z wynikiem. Thunder in 5.
Mecze:
Game 1: 16. kwietnia, 3:30, Oklahoma City
Game 2: 18. kwietnia, 2:00, Oklahoma City
Game 3: 21. kwietnia, 1:00, Dallas
Game 4: 23. kwietnia, 2:00, Dallas
Game 5*: 25. kwietnia, Oklahoma City
Game 6*: 28. kwietnia, Dallas
Game 7*: 30. kwietnia, Oklahoma City
Ciekawie napisany artykuł.Więcej takich o PO proszę;)
OKC jak najbardziej jest najlepiej zbierającym zespołem, ale ja mam takie cyferki podane https://www.teamrankings.com/nba/stat/total-rebounds-per-game
Wszystkie statystyki są podane z http://www.basketball-reference.com/
Dzieki. Zastanawiam sie nad takim przestrzałem. I jest jedna odpowiedz. Dzięki
OKC są faworytem i z pewnością przejdą Mavs, ale nie będzie z ich strony totalnej dominacji.
myślę, że będzie totalna dominacja. Oklahoma są głodni gry o większą stawkę, a Westbrook jest już dojrzalszym zawodnikiem. Dallas nie mają kogoś kto mógłby zatrzymać Duranta, a tym bardziej Westbrooka. Myślę, że 4:0 albo 4:1 dla Oklahomy.
Też obstawiam dominację. Szybkie 4:0 i odpoczynek. Muszą miec dużo sił na kolejne ekipy. Wyrwanie więcej niż 1 meczu przez Dal będzie niespodzianką. Nawet zmiana krycia, gdzie Westbrook bedzie kryty przez Wesa, a Barea zostanie przy Robersonie dużo nie da.
Z przykrością to mówię ale po 1 meczu żałuję, że Mavs się dostało do PO – nudy straszliwe, brak jakichkolwiek szans, pomysłów, wyglądają jak emeryci na bankiecie. Szkoda, że zabrali miejsce w PO nawet dla Oklahomy to nie za dobrze bo nie muszą się za bardo starać i może ich to trochę uśpić przed drugą rundą.
troy tak sie konczy zbyt pochopne ocenianie