Czwarta część naszego przewodnika po offseason i czas na wolnych agentów z pozycji numer cztery, tak ważnej w dzisiejszej NBA.
Najlepsza dziesiątka
Ryan Anderson
SEZON 2015-16: 17 punktów, 6 zbiórek, 42.7% z gry, 36.6% za trzy
Strzelec Pelikanów był w ubiegłym sezonie jednym z głównych kandydatów do nagrody dla najlepszego rezerwowego sezonu. Niestety, jego zespół prześladowały przez cały sezon kontuzje, przez co bardzo prawdopodobne było wytransferowanie go w trakcie sezonu, by potem nie zostać z niczym. Anderson na pewno wzbudzi zainteresowanie wielu drużyn, ale Pelicans na pewno nie odpuszczą walki o niego.
Jared Sullinger
SEZON 2015-16: 10.3 punktu, 8.3 zbiórki, 43.5% z gry, 28.2% za trzy
Sullinger był zawodnikiem pierwszej piątki Celtics przez większość sezonu i był bardzo przydatny w rotacji Brada Stevensa, jednak w play-offach grał zaledwie 10 minut na mecz, nie dostając wielu szans od swojego trenera. Tego lata będzie zastrzeżonym wolnym agentem, jednak nie jestem przekonany, czy Celtics wyrównają za niego każdą ofertę, jaką podpisze. Możliwe, że priorytetem dla Celtów będzie pozyskanie jednego z topowych wolnych agentów, np. Ala Horforda.
Derrick Williams
SEZON 2015-16: 9.3 punktu, 3.7 zbiórki, 45% z gry, 29.3% za trzy
Skrzydłowy New York Knicks ma opcję zawodnika na następny sezon w wysokości 4.5 miliona dolarów i jeszcze nie podjął decyzji, czy z niej zrezygnuje. Należy się spodziewać jednak, że to zrobi, bowiem przy wzrastającym salary-cap praktycznie na pewno znalazłby się ktoś, kto dałby mu większe pieniądze.
Terrence Jones
SEZON 2015-16: 8.7 punktu, 4.2 zbiórki, 45.2% z gry, 31.6% za trzy
Jones w poprzednich dwóch sezonach stracił kolejno 49 i 32 mecze z powodu różnych urazów, które wykluczyły go także kompletnie z serii play-offów przeciwko Golden State Warriors. Gdy grał, był dość dobrą, rozciągającą grę opcją dla Kevina McHale’a i J.B. Bickerstaffa i prawdopodobnie Rockets będą chcieli go zatrzymać. Jones będzie zastrzeżonym wolnym agentem.
Donatas Motiejunas
SEZON 2015-16: 6.2 punktu, 2.9 zbiórki, 43.9% z gry, 28.1% za trzy
Litwin, borykający się przez cały sezon z kontuzją pleców, był już jedną nogą w Detroit Pistons, jednak już po zakończeniu negocjacji nie zdał testów medycznych i musiał pozostać w drużynie z Teksasu. Sam zawodnik nie krył rozczarowania z tego powodu, bojąc się o spadek swojej wartości na rynku. Podobnie jak Jones, Motiejunas będzie zastrzeżonym wolnym agentem.
David West
SEZON 2015-16: 7.1 punktu, 4 zbiórki, 54.5% z gry
Przed sezonem, West zrezygnował z gwarantowanych 13 milionów dolarów, jakie miał zapewnione w Indianie Pacers i podpisał minimalny kontrakt z San Antonio Spurs, by mieć szansę na mistrzostwo NBA. Pierścienia nie udało się zdobyć, a 35-latek będzie miał do podjęcia ważną decyzję, dotyczącą swojej opcji zawodnika w Spurs, dzięki której zarobiłby zaledwie półtora miliona dolarów.
Mirza Teletović
SEZON 2015-16: 12.2 punktu, 3.8 zbiórki, 42.7% z gry, 39.3% za trzy
Najlepszy sezon w karierze Teletovicia był jednym z niewielu powodów do zadowolenia sztabu trenerskiego i zarządu Phoenix Suns. Bośniak udowodnił swoją wartość jako stretch-four i będzie miał szansę na zarobienie naprawdę niezłych pieniędzy w trakcie tego offseason. Być może skusi się na niego któryś z zespołów walczących o mistrzostwo, który będzie potrzebował zawodnika rozciągającego grę.
Brandon Bass
SEZON 2015-16: 7.2 punktu, 4.3 zbiórki, 54.9% z gry
W swoim pierwszym sezonie w Los Angeles Lakers Bass spełniał dość dobrze rolę rezerwowego, dając wartościowe minuty wchodząc z ławki za Juliusem Randlem i Royem Hibbertem. 31-latek zdecydował już, że odrzuci opcję zawodnika (3.1 miliona dolarów) i poszuka szczęścia na rynku wolnych agentów.
Trevor Booker
SEZON 2015-16: 5.9 punktu, 5.7 zbiórki, 49% z gry, 29.3% za trzy
Utah Jazz nieznacznie przegrali walkę o play-offy i prawdopodobnie w przyszłym sezonie ponownie się do niej włączą, ale już pewnie bez swojego głównego zmiennika na pozycji numer „4”. Generalny menedżer Dennis Lindsey nie będzie starał się za wszelką cenę podpisać nowego kontraktu z Bookerem, przez co w przyszłym sezonie zagra on prawdopodobnie już w innych barwach.
Kris Humphries
SEZON 2015-16: 6.5 punktu, 4.1 zbiórki, 41% z gry, 31.5% za trzy
W ubiegłym sezonie Humphries stał się stretch-czwórką, oddając aż 108 rzutów za trzy punkty (w poprzednich 11 sezonach oddał ich zaledwie 26), jednak nie znalazł uznania u Randy’ego Wittmana i pożegnano się z nim w Waszyngtonie. Oddali go do Phoenix w wymianie za Markieffa Morrisa, a ostatecznie po zwolnieniu z Suns trafił do Atlanty, gdzie grał w zastępstwie kontuzjowanego Tiago Splittera.
Teoretyczny wolny agent (szanse na odejście z macierzystego klubu są bliskie zeru):
- Dirk Nowitzki
Pozostali wolni agenci:
- Nene Hilario
- Jordan Hill
- Darrell Arthur (opcja zawodnika)
- Luis Scola
- Dwight Powell (zastrzeżony)
- Meyers Leonard (zastrzeżony)
- Josh Smith
- Jon Leuer
- Thomas Robinson (opcja zawodnika)
- Tyler Hansbrough
- James McAdoo (zastrzeżony)
- Ryan Kelly (zastrzeżony)
- Quincy Acy
- Jason Smith
- Elton Brand
szału nie ma
Nuda na tej pozycji. Nie są to zawodnicy, którzy robią wielką różnicę. Znacznie ciekawiej będzie za rok z Millsapem, Griffinem, Randolphem, Miroticem, itd…
Josh Smith poza top 10. Co za czasy:-) jako GM Knicks lub Heat brałbym go w ciemno.
Anderson do Raptors !
Szału nie ma, taki rok, że mało zmian na tej pozycji. Ale to spowodowane jest troszkę też tym, że wielu PF gra na pozycji C. Stąd trochę uboga lista moim zdaniem. Powinno się listę rozszerzyć o takie nazwiska jak:
Pau Gasol to przecież nie jest prawdziwy center… w LA grał jako PF i lepiej to działało
JJ Hickson kolejny fałszywy środkowy
Al Horford – powinien grać jako PF, w dobie small ball-u gra jako C, ale w innym zespole może przenieść się na swoją pozycję
@decos20 nie bluźnij!