O dziwo, ruch transferowy w Atlantic Division był większy niż zakładaliśmy. Zarówno Danny Ainge jak i Phil Jackson próbowali różnych możliwości by wykorzystać słabości wschodnich rywali jak Miami Heat (stracili Dwyane’a Wade’a oraz Luola Denga) czy Chicago Bulls (Paul Gasol, Joakim Noah, Derrick Rose) m.in. by poprawić skład oraz jego siłę. Następnie by znów , jeszcze skuteczniej , powalczyć o play off. Gorzej szło nowemu GMowi Brooklyn Nets – Seanowi Marksowi, który nie miał żadnego szczęścia przy transferach (np. oferty zostawały wyrównane przez macierzyste klubu zawodników). Off-season to również szansa na powrót do ligi Bryana Colangelo. Najpierw doszło do zmian trenerskich (m.in. w Nets i Knicks), a po chwili ruszyła transferowa gorączka!
TORONTO RAPTORS (56-26, najlepszy sezon w historii klubu, finał konferencji, najlepszy wynik w historii klubu)
kluczowe ruchy transferowe: nowa umowa DeMarra DeRozana ($139 mln na 5 lat), Jared Sullinger (z Boston Celtics), Bismack Biyombo (do Orlando Magic), James Johnson (do Miami Heat) oraz Louis Scola (do Brooklyn Nets)
Opinia autora: na tle ruchów transferowych innych wschodnich ekip – Pacers, Magic, Knicks, Bulls, Hawks oraz Celtics – to Raptors nie poczynili znaczących korekt. Oczywiście kluczem dla sterników zespołu było zatrzymanie DeMarra DeRozana, ale niestety w Toronto nie ujrzymy już ani Bismacka Biyombo (objawienie play off , postawił rozwój kariery w Orlando) ani Jamesa Johnsona (wybrał Heat). Dwyane Casey za mocną zmianę w rotacji uzna Jareda Sullingera, który momentami będzie zastępował Jonasa Valanciunasa , a w innym ustawieniu będzie grał obok litewskiego olbrzyma. Pytanie jakie mi się nasuwa, to czy Raps będzie stać na powtórzenie wyniku z sezonu 2015-16?
BOSTON CELTICS (48-34, pierwsza runda play off)
kluczowe ruchy transferowe: Al Horford (z Hawks, $113 mln na 4 lata) , Jaylen Brown (nr.3 draftu, Kentucky), Guerschon Yabusele (Francja, Shanghai Sharks, nr.16 draftu)
Opinia autora: wprawdzie Danny’emu Aingowi nie udało się pozyskać Kevina Duranta, ale fani Celtów mogą być zadowoleni, bowiem drużynę wzmocnili – center jakiego Zieloni potrzebowali – Al Horford – czy skrzydłowy z dużym potencjałem – Jaylen Brown. Te dwa ruchy jeszcze bardziej dowartościowały rotację Brada Stevensa oraz otworzyły nowe opcje do gry w ataku Celtów. Zwłaszcza Horford powinien wlać więcej pewności w szeregi mniej doświadczonych Celtów a jego ugruntowana pozycja wśród czołowych podkoszowych ligi może okazać się istotna w aspekcie walki o wyższą pozycję na Wschodzie oraz w samych play off. W moim przekonaniu w Bostonie wydarzyło się więcej dobrego aniżeli w Toronto. Pytanie jednak jak zdrowotnie wypadnie w całym regular season nowy środkowy?
New York Knicks (32-50, poza play off)
kluczowe ruchy transferowe: Jeff Hornacek (nowy trener za Kurta Rambisa), Derrick Rose i Joakim Noah (z Chicago Bulls, Noah na 4 lata za $72 mln), Courtney Lee (z Charlotte Hornets, $48 mln za 4 lata), Brandon Jennings (z Orlando Magic), Jose Calderon (do Chicago Bulls, następnie do L.A. Lakers) oraz Jerian Grant i Robin Lopez (do Chicago Bulls), Arron Afflalo (do Sacramento Kings).
Opinia autora: z poprzedniego pomysłu Phila Jacksona nie ma już nic, gdyż Robin Lopez i Jerian Grant są już w Chicago , a Arron Afflalo przeniósł się do Sacramento. Po nieudanym , kolejnym sezonie Jax postawił na ofensywnie nastawionego trenera – Jeffa Hornacka – oraz tercet rekonwalescentów – Rose-Noah-Jennings. Trio obok Carmelo Anthony’ego czy Kristapsa Porzingisa ma zaprowadzić Knicks do play off. Dużo , a nawet bardzo dużo, zależy od powrotu do wysokiej dyspozycji byłego najlepszego defensora NBA – Noaha czy regularności wśród rozgrywających – Rose’a oraz Jenningsa. Pytanie, czy w obozie Knicks starczy piłek (skoro mamy w drużynie kilku strzelców) i nie będzie problemu z porozumieniem między gwiazdami o dużym ego ?
Brooklyn Nets (21-61, poza play off)
kluczowe ruchy transferowe: Sean Marks (nowy GM), Kenny Atkinson (nowy trener, ex asystent Mike’a Budenholzera w Atlancie Hawks), Thadd Young (do Indiany Pacers), Jarett Jack (do Atlanty Hawks), Wayne Ellington (do Miami Heat), Jeremy Lin (z Charlotte Hornets), Greivis Vasquez (z Milwaukee Bucks)
Opinia autora: Seanowi Marksowi (nowemu GM Nets) nie udały się szalone pomysły z zakupami Allena Crabbe ($75 mln) czy Tylera Johnsona ($50 mln). Zamiast powiewu świeżości oraz nowych pomysłów na wyjście z kryzysu obejrzymy w Barclays zbieraninę weteranów jak Jeremy Lin, Randy Foye, Louis Scola czy trzecią szansę dla byłej draftowej jedynki – Anthony’ego Bennetta…Na co stać Nets? Chyba na to by zostać czerwoną latarnią Wschodu i pozwolić na wyprzedzenie się przez Sixers.
Philadelphia 76ers (10-72, poza play off)
Kluczowe ruchy transferowe : Bryan Colangelo (nowy GM), Ben Simmons (nr.1 draftu, z LSU), Dario Sarić ( z Anadolu Efes, Turcja), Sergio Rodriguez (z Realu Madryt, Hiszpania), Gerald Henderson (z Portland TrailBlazers), Jerryd Bayless (z Milwaukee Bucks)
Opinia autora: Włodarze Szóstek w końcu pozbyli się rewolucjonisty Sama Hinkiego i postawili na bardziej szanowanego w lidze, Bryana Colangelo. Były GM Raptors dokonał wzmocnień w osobach weteranów czy zarazem mentorów dla młodszych graczy jak Sergio Rodriguez oraz Gerald Henderson , a ponadto dopiął na ostatni guzik – długo wyczekiwane – przenosiny za ocean – Dario Sarića. Wydaje się , że Szóstki w końcu mają spore szanse by opuścić ostatnie miejsce na Wschodzie. Pytanie , czy już na jesieni obejrzymy sprawnego Joela Embiida?
Niestety Nets przez najbliższe 2-3 lata w PO raczej w moich marzeniach i jeszcze ten Booker za taką kasę
Natomiast nie zgodzę się co do Lina jako zbieraniny bo to dobry ruch plus draft wygląda nieźle
Nets, Lakers czy Knicks pokazują, jak się kończy sprowadzenie supergwiazdy za wszelką cenę i próba szybkiego runu po mistrzostwo. Ciekawe ile jeszcze zespołów się na tym przejedzie.
Toronto – stracili Byiombo, zgarneli Sullingera. Praktycznie utrzymali sklad i to ich najwiekszy sukces. Beda bardzo mocni.
Boston – spore wzmocnienia (Horford,Brown). do tego maja picki na przyszlosc i szukaja dalej. Byle nie przekombinowali. Russa tam nie widze, bo z Thomasem nie pogra.
NYK – Lee i Noah za Aflallo i Lopeza (na zero). Do tego zgarneli Rose’a i Jenningsa. Czy zatrybi? Troche duzo zmian i niepewne zdrowie. Przypomina mi to budowanie Nets sprzed kilku lat.
BKN – brak graczy, brak pickow. Jedyna ich opcja to przeplacanie zastrzerzonych, ale i to im nie wyszlo. Chude lata przed nami. Spora szansa na jedynke… dla Celtow.
76ers – czas opuscic ostatnie miejsce. Bayless, Henderson, Rodriguez dodadza doswiadczenia. Do tego Saric, Embiid i zwlaszcza Simmons. Tylko brak podstawowego PG, zeby w kolejnym roku pomyslec o PO.
Co do Raps, jeśli inni się wzmacniali to IMO oni też powinni. Dlatego brakuje mi strzelców obwodowych przy nieregularnych trafieniach DeRozana. Natomiast Sully’ego od zawsze mam jako przereklamowanego gracza. W defensywie dużo słabszy niż Biyombo i praktycznie przy ew.kontuzji Jonasa słabo wygląda back up.
Różnica między Nets a Knicks w budowie polega na tym, iż starzy Celtowie przychodzili na Brooklyn już po szczycie formy oraz po sukcesach. Natomiast zarówno Noah, jak i para Rose Jennings walczą o powrót do ósemki czy elity na swoich pozycjach. Mają coś do udowodnienia.
Celtics i Westbrook to mrzonka i Stevens oraz Ainge nie potrzebują kolejnego koguta w kurniku. Thomas i Smart mogą spać spokojnie.
Ponadto zarówno Bayless jak i Rodriguez przyszli do Sixers by rywalizować o pozycję startera. Wygląda to o klasę wyżej niż przez dwa ostatnie sezony.
Toronto stawiam wysoko, bo zeszly sezon nie byl perfekcyjny ze wzgledu na kontuzje Jonasa i Carrola. Byiombo to strata, ale to bylo pewne. Poza tym wszystkich wielkich przeplacili, wiec Sully wyglada jak promocja. Niezapominajmy, ze to mrozna Kanada i niewielu chetnych. Malo roszad znaczy stabilizacja.
NYK – Gdyby to bylo NBA 2k, to dalbym ich na top4, ale w realu to.. cholera wie.., moze osme? 13 ekip bedzie walczylo o PO. Cavs, Raps, Celtics to pewniaki. Reszta zalezy od startu i zdrowia.
Philly na pewno na PG znacznie lepiej niz ostatnie 2 lata, ale zadnego z nich nie widze na dluzsza mete jako podstawowego.
Westbrooka zapraszam na wschod, bo zrobilo sie miejsce po jednym uciekinierze do Bulls a i salary jak lodu znowu bedzie w 2017, tyle ze na Slowenieca w zamian nie bedzie za wielu chetnych a pickowo prawie jak na Brooklynie ;-)
Marcin, ja przed Raps i C’s stawiam Pacers z ich świetnymi ruchami.
Woy ma racje – Indiana świetne ruchy – jest tylko jedno ale… trener
ja widzę za Cleveland, a obok Bostonu, Indiany i Toronto również Atlantę. Pod koszem trio Howard-Millsap-Splitter, a i obwód także całkiem ciekawy, mają mocny, szeroki skład
Brandon Jennings z Orlando przyszedł a nie z Detroit.
Fakt, sorki. Poprawiam
Nie mogę uwierzyć że Raps oddali Biyombo, bardzo zły ruch.
Oddali?
70 mln na rezerwowego centra to genialny pomysł:)
Nie dałoby się tych rosterów w większej rozdzielczości wrzucić?