Justise Winslow – Przyszłość Miami Heat

25 czerwca 2015 hala Barclays Center na Brooklynie. Komisarz Adam Silver podchodzi do mównicy i ogłasza: z 10 pickiem w drafcie 2015 Miami Heat wybiera Justise’a Winslowa.

Po tych słowach pierwszy raz w życiu byłem naprawdę podekscytowany wyborem w drafcie. Jedyne co wtedy wiedziałem o Justisie to to, że ma wielki potencjał. Przed draftem większość ekspertów, klasyfikowała Winslowa w piątce najlepszych graczy draftu. Do dziś zastanawiam się jakim cudem nikt przed Miami Heat Go nie wybrał. Czy Pat Riley złożył innym drużynom ofertę nie do odrzucenia ?

Po kilku pierwszych meczach sezonu regularnego 2015-16 wiedziałem, że kiedyś (może za 3-5 lat) będzie wielkim zawodnikiem. Zaciętość i chęć do gry w obronie (coraz rzadziej spotykane cechy) sprawiły, że z miejsca Winslow stał się moim ulubionym graczem. W ataku był dość przeciętny i nie zagrażał rzutem z dystansu, ale formę rzutu miał bardzo dobrą. Stylem gry i początkiem kariery przypomina mi niejakiego Kawhi Leonard’a, MVP finałów 2014 i dwukrotnego najlepszego obrońcy roku. Nawet statystki w pierwszych dwóch sezonach mieli podobne z tym, że Justise w drugim sezonie rozegrał zdecydowanie mniej spotkań niż Kawhi.

Średnie z sezonu regularnego Kawhi Leonard                                 Sezon 2011-12: 64 (39 s5) mecze – 24 minuty, 7.9 punktów, 5.1 zbiórek, 1.1 asysty, 1.3 przechwytu, 0.4 bloku, 0.493% z gry, 0.376% za 3.                                                                             Sezon 2012-13: 58 (57 s5) mecze – 31.2 minuty, 11.9 punktów, 6 zbiórek, 1.6 asysty, 1.7 przechwytu, 0.6 bloku, 0.494% z gry, 0.374% za 3.

Średnie z sezonu regularnego Justise Winslow                               Sezon 2015-16: 78 (8 s5) meczów – 28.6 minuty, 6.4 punktów, 5.2 zbiórek, 1.5 asysty, 0.9 przechwytu, 0.3 bloku, 0.422% z gry, 0.276% za 3.                                                                             Sezon 2016-17: 18 (15 s5) mecze – 34.7 minuty, 10.9 punktu, 5.2 zbiórek, 3.7 asyst, 1.4 przechwytu, 0.3 bloku, 0.356% z gry, 0.200% za 3.

Jak widać statystki (chociaż one nie mówią wszystkiego) obu Panów w pierwszych dwóch sezonach są bardzo podobne, jako fan Miami Heat liczę na to, że kariera Winslowa rozwinie się podobnie jak kariera Leonarda. Obaj szkoleni są przez najlepszych trenerów w branży. Gregg Popovich to najlepszy trener w historii NBA, a Erik Spoelstra jest obecnie najbardziej niedocenianym trenerem w NBA. Spoelstra tak samo jak trener Spurs, potrafi wyciągać z graczy to co w nich najlepsze (patrz James Johnson, Hassan Whiteside czy Birdman). Aby przekonać się czy Winslow pójdzie śladem starszego kolegi z San Antonio Spurs musimy poczekać jeszcze kilka sezonów. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu kiedy zacznie się mówić o Justise Winslowie jako wersji beta Kawhi Leonarda.

A jak prezentuje się skład Miami Heat:

Guards: Goran Dragić, Wayne Ellinggton, Tyler Johnson, Rodney McGruder, Josh Richardson, Dion Waiters.

Forwards: James Johnson, Okaro White, Justise Winslow, Bam Adebayo.

Centers: Hassan Whiteside, Kelly Olynyk, AJ Hammons.

Mój typ startującej piątki: Dragić, Richardson, Winslow, Johnson, Whiteside.

Skład Miami Heat prezentuje się dobrze, nie mają wybitnych zawodników, ani all-starów, ale jako kolektyw mogą być niebezpieczni. Świadczy o tym chociażby druga część poprzedniego sezonu. Może to i dobrze, że Gordon Hayward nie podpisał kontraktu z Miami, nie będzie zabierał minut Winslowowi (przyszłości Heat). Zamiast Haywarda Żary podpisały Kelly’ego Olynyka (niestety, nie jestem zwolennikiem jego talentu ani jego osoby, jak dla mnie jest przykładem tego, że biali nie potrafią skakać). Rozumiem to, że został ściągnięty na South Beach, aby rozciągać grę. Jest za wolny w obronie i moim zdaniem nie wpisuje się w system defensywny Spoelstry, gdzie częsta zmiana kryć, intensywność i szybkość są kluczem w jego filozofii. Jak to się mówi pożyjemy zobaczymy.

Dziękuję za uwagę i proszę o wyrozumiałość. Jestem tutaj nowy :)

Komentarze do wpisu: “Justise Winslow – Przyszłość Miami Heat

  1. Hej. Bardzo dobrze jak na pierwszy tekst. Powodzenia

  2. O widze kolejny chetny do pisania super :) A co do Wislowa to zawodnik napewno rozwojowy beda z niego ludzie. Czy na miare Leonarda to trzeba poczekac. Zawodnikow powinno sie oceniac po 3 latach od draftow, wtedy zazwyczaj widac czy z tej maki bedzie chleb. Fajnie jajby ktos z was pokusil sie o ocene draftow np od 2010 do 2014. Kto byl najwiekszym wygranym kto przegranym a kto stelem.

  3. Mam nadzieję że będzie więcej o Miami. Let’s go Heat !

  4. No i z tego roku Bam A. W mojej skromnej ocenie może okazać się jednym z lepszych wyborów tegorocznego draftu. Coś już zaczął pokazywać w summer league.

  5. Witamy @MICHAŁ PIETRZAK. Bardzo fajny tekst. Fajnie się go czytało. A może mógłbyś napisać takie artykuły o innych młodych zawodnikach z innych zespołów. Takich którzy nie są szerzej znani i może tak jak w tym przypadku, porównać ich do bardziej znanych i utytułowanych zawodników o podobnej charakterystyce?

  6. HEAT będą walczyć o 8 jak lwy !!! Lecz to może być za mało nawet jak na bardzo bardzo slaby wschod :(
    Liczę że brylantowy za rok dwa wciągnie do siebie jakieś gwiazdy plus to co ma teraz i wysoki pick za rok… kwestia 4,5 lat jak Miami zaczną znowcsiw liczyć…. na wschodzie ;)

  7. Bardzo ciekawy artykuł. Miałbym kilka propozycji do opisu: Willie Cauley-Stein, Stanley Johnson, Buddy Hield, Davis Bertans, Andrew Harrison, Ron Baker…

  8. Hey, dzieki za tekst. Nie zgadzam sie z ocena statystyk: zupelnie inne %fg :-)

  9. Dokladnie jeśli chodzi o rzut to 10% to przepaść jest. Do tego martwi regres właśnie jeśli chodzi o skuteczność. Jak dla mnie to grasz pokroju Bradleya będzie, bardzo dobry rolę player

  10. Autorze, jeśli piszesz o kimś, o czymś – najlepsze w historii, tj. NBA, to dodaj proszę od Siebie – w mojej opini, ok? Greg Popovich NIE jest najlepszym w historii NBA i już raczej nie będzie biorąc pod uwagę ile lat będzie trenerem i FAKT że jego zespół NIGDY nie obronił mistrzostwa.
    Wszyscy wiedzą że obronić mistrzowski tytuł jest o wiele trudniej niż go zdobyć. Niestety, jak na razie Gregowi i jego Spurs nigdy to się nie udało prawda?

    1. Myślałem, że widać, że jest to moja opinia. Na przyszłość postaram się takie rzeczy lepiej podkreślać. Pisząc najlepszy trener w historii NBA chciałem zaznaczyć moją sympatie do niego i jak bardzo cenię go jako trenera.
      Szanuję twoją opinie :). Moim zdaniem obrona mistrzostwa to nie wszystko. Liczy się samo zdobycie mistrzostwa, a jak na razie tylko trzydziestu dwóm trenerom udało się sięgnąć po trofeum O’Briana, a Gregg zdobył ich a pięć, co plasuję go na czwartym miejscu (trenerów z największą liczbą mistrzostw), co świadczy o tym, że wielkim trenerem jest, ale czy najlepszym? Twoim zdaniem nie. Moim tak.

  11. South Beach to South Beach oddzielone zatoką i 3 mostami od Downtown Miami gdzie na samym brzegu owej zatoki znajduje się triple A :)

Comments are closed.